czynnik genetyczny, a jak wiemy nie można temu zapobiec. Jedyną rzeczą, którą można zrobić to po prostu poświęcenie szczególnej uwagi swoim zębom i częstsze wizyty u dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego.
Duże znaczenie ma też po prostu to jaką mamy odporność na infekcje bakteryjne. Jeżeli ogólnie nasz system immunologiczny jest osłabiony, to ryzyko wystąpienia paradontozy jest wyższe.
Jak widać, nie zawsze przyczyną jest po prostu zaniedbanie. Czasem na rozwój choroby na mamy większego wpływu.
Warunki przeprowadzania skutecznego leczenia zębów
Żeby leczenie zębów mogło być skuteczne, musi zostać przeprowadzone według powszechnie przyjętych standardów przy użyciu najlepszych środków oraz sprzętów dentystycznych. Mogą być one kupowane przez dentystów u renomowanych i sprawdzonych producentów, a wówczas pozostaną bezpieczne dla pacjentów. Skuteczne leczenie zębów musi być także poprzedzane przeprowadzaniem dokładnego przeglądu dentystycznego. Jego znaczenie dla wyboru właściwego sposobu leczenia jest ogromne, ponieważ pozwala na dokonanie dokładnej oceny stanu uzębienia i każdego zęba z osobna. Na jego podstawie lekarz może zadecydować czy w przypadku konkretnego pacjenta wystarczy podjąć leczenie ozonem czy trzeba jednak przystąpić do borowania zębów.
Najlepsi dentyści znani są z tego, że dbają o posiadanie sprawdzonych sprzętów i narzędzi dentystycznych. Dlatego zatrudniają w swoim zespole osoby odpowiedzialne za sprowadzanie najlepszych elementów wyposażenia gabinetu dentystycznego. Dzięki temu praca dentystów będzie mogła być efektywna i dobrze dostosowana do potrzeb wszystkich pacjentów, a samo leczenie stomatologiczne prawie bezbolesne. Do jego prawidłowego przeprowadzenia potrzebne są także dobre środki lecznicze. Z nich będą wyrabiane wypełnienia tymczasowe oraz plomby zębowe. Dentyści dobrze wiedzą, że tylko posiadanie dobrych środków dentystycznych pozwoli na wyrobienie trwałej i dobrze dopasowanej plomby. Ponadto w dobrych gabinetach dentystycznych znajdują się środki pozwalające na wyrabianie różnego rodzaju plomb.
Kontrowersyjna hipoteza
Poza słodyczami nie najlepiej na stan zębów wpływa również... chleb nasz powszedni. Co mam na myśli? Zacznijmy od teorii.
Na podstawie tego jak wygląda uzębienie u zwierząt można określić ich sposób odżywiania się. Roślinożercy mają najlepiej rozwinięte siekacze, mięsożercy kły. Człowiek teoretycznie jest wszystkożernym typem ssaka.
Jednak chleb i produkty z ziaren (zwłaszcza takie, gdzie ziarno jest w całości) mogą powodować problem. I nie mam tutaj na myśli celiakii, czy nietolerancji glutenu. Po prostu zboża są twarde i bardzo "ścierne" - tak tez działają na nasze zęby - ścierają szkliwo, osłabiają je.
To tylko teoria, jednak wydaje się nie być pozbawiona sensu. Oczywiście to nie znaczy, że musimy rezygnować z jedzenia chleba. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko co wydaje nam się zdrowe, musi takie być.