Czy można zrobić implanty we własnym domu? - Dentystyczny

implantologia zabrze

Sprzęt używany przez dentystów

Współcześnie stomatologia korzysta z różnego rodzaju sprzętu, dzięki któremu zabiegi wykonywane w gabinetach dentystycznych są znacznie bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Gabinet stomatologiczny często jest dobrze w

Czy można zrobić implanty we własnym domu? - Dentystyczny implantologia zabrze
yposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a także pomaga w diagnostyce różnych problemów. Przykładowo w stomatologii mikroskopowej używa się mikroskopu do przeprowadzania leczenia kanałowego zębów. Zaś przy metodzie wybielania gabinetowego konieczne jest skorzystanie ze specjalnej lampy utwardzającej nałożony środek wybielający. Przy diagnostyce korzysta się ze sprzętu RTG, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie zauważyć problem. Sprzęt stomatologiczny jest istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać też o tym, że nawet najlepszy sprzęt medyczny nie jest w stanie zastąpić doświadczonego specjalisty, w tym przypadku lekarza dentysty. Dentysta wykonuje wszelkie zabiegi, sprzęt zaś jest jedynie narzędziem wspomagającym.


Rodzaje wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym typowo w ramach stomatologii estetycznej, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia. Gabinety stomatologiczne często oferują dwie podstawowe metody wybielania zębów, a są to wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe. Obydwie metody różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o sposób ich przeprowadzenia, koszt oraz właściwości. Wybielanie gabinetowe jest znacznie szybsze i polega na utwardzeniu odpowiednią lampą wcześniej nałożonej substancji wybielającej, a sam zabieg jest całkowicie przeprowadzony w warunkach gabinetowych. Inną metodą jest wybielanie nakładkowe, które trwa dłużej oraz wymaga indywidualnej pracy pacjenta w domu. Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu specjalnych nakładek, które pacjent sam zakłada na zęby w domu z odpowiednim środkiem wybielającym. Każda z metod wybielania przeprowadzona przez dentystów posiada własne zalety. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, lekarz dentysta jest osobą, u której możemy zasięgnąć porady.


Zakres usług chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szereg różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.


Zabiegi dentystyczne

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dotyczący różnych specjalności stomatologicznych. Na stronie internetowej danego gabinetu dentystycznego często znajdują się informacje, takie jak zakres wykonywanych zabiegów z podaną wyceną. Zabiegi wykonywane przez dentystę mogą być różne i dotyczyć kilku specjalizacji stomatologicznych. Zabiegi stomatologiczne zazwyczaj dzielą się ze względu na specjalizacje, w ramach których są wykonywane. Przykładowo w ramach stomatologii zachowawczej można wyróżnić świadczenie takich usług, jak leczenie kanałowe i wypełnienie zainfekowanego przez próchnicę zęba. Dentysta pracujący we własnym gabinecie stomatologicznym, w zależności od ukończonych specjalizacji, może oferować wykonywanie różnych zabiegów. Niektórzy lekarze dentyści oferują usługi w zakresie jednej specjalizacji stomatologicznej, gdzie idealnym przykładem są ortodonci, którzy zakładają własne gabinety ortodontyczne. Inni dentyści zaś mogą się specjalizować w szeroko pojętej stomatologii estetycznej. Zakres zabiegów wykonywanych przez dentystów może się różnić w zależności od gabinetu.


Specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Jakie kwalifikacje musi mieć dentysta

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.



© 2019 http://dentystyczny.remontdomu.bydgoszcz.pl/