ą. Co więcej, coraz więcej chętnych zgłasza się właśnie po to, aby w ten niekonwencjonalny dość sposób wyleczyć swoje zęby. Jest to bardzo korzystne dla pacjenta z uwagi na to, że takie metody są zwykle bezbolesne. Chociaż niektórzy stomatolodzy twierdzą, że leczenie w taki sposób jest tak samo skuteczne jak tradycyjne metody, to jednak wielu pacjentów jest nieufnych wobec takich alternatywnych metod leczenia dentystycznego. Pomimo to powstaje coraz więcej gabinetów świadczących tego typu usługi stomatologiczne.
Oprócz najbardziej popularnej działalności stomatologicznej, to jest usuwania ubytków w zębach i leczenia powstałej próchnicy, wielu dentystów oferuje również innego rodzaju zabiegi. Wielu pacjentów przychodzących do stomatologa prosi o poprawienie wizerunku uzębienia. W niektórych przypadkach krzywe uzębienie czy przebarwienia mogą sprawić, że cała twarz wygląda naprawdę niekorzystnie. Wtedy stomatologia estetyczna może naprawdę zdziałać cuda. Już zwykłe wyczyszczenie zębów za pomocą specjalistycznych przyrządów może sprawić, że nasze zęby będą o wiele bielsze i bardziej zachwycające. Wielu osobom pomaga również także na przykład wyrównanie zębów poprzez spiłowanie ich, gdy są bardzo nierówne.
Leczenie głębokiej próchnicy u dzieci
Dentyści starają się wykonywać u dzieci przede wszystkim leczenie zwykłe, które jest dla nich mniej uciążliwe. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że przeprowadzenie leczenia zwykłego nie wystarcza do pełnego wyleczenia zęba. Wówczas dentyści podejmują się wykonania u dzieci leczenia kanałowego. Staje się ono niezbędne w momencie stwierdzenia, że u dziecka wystąpiła głęboka próchnica, która doszła aż do korzenia zębowego. W takiej sytuacji korzeń zębowy musi zostać dokładnie oczyszczony z próchnicy i zatruty odpowiednim środkiem leczniczym, który będzie wprowadzany stopniowo w głąb kanału zębowego. Dzięki temu cały kanał zębowy zostanie dokładnie oczyszczony, a dziecku zostanie założone wypełnienie tymczasowe.
Dentyści starają się do końca o uratowanie zębów swoich najmłodszych pacjentów przed ich wyrwaniem, dlatego często wykonują u dzieci nie tylko leczenie zwykłe, ale też kanałowe. Jednak zdarza się, że jednego z zębów, który został zaatakowany przez głęboką próchnicę nie udaje się uratować, a wówczas trzeba go usunąć po to, żeby nie sprawiał dziecku bólu i nie powodował przenoszenia się próchnicy na inne zęby czy jakiegoś stanu zapalnego powstającego w swoim obrębie. Sam zabieg usuwania zębów u dzieci przeprowadzany jest pod znieczuleniem po to, żeby dziecko mogło spokojnie przejść przez całą procedurę wyrywania zęba. Tylko taka ekstrakcja zęba będzie mogła być bezpieczna, oprócz tego czasami wykonywane jest jeszcze zdjęcie zęba, który ma zostać usunięty.
Rodzaje protez zębowych
Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.
Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:
protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne