. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.
Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę
Zęby człowieka zbudowane są z 3 części:
Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.
Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.
Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest uciążliwe?
Niemal każda forma leczenia jakiejś wady czy choroby może być powiązana z pewnymi niedogodnościami, dlatego leczenie wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego nie jest tutaj wyjątkiem. Jeśli więc ktoś rozważa taką formę leczenie stomatologicznego powinien być świadom pewnego dyskomfortu. Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest zbyt bolesne, jedynie przez pierwszy tydzień można czuć niewygodę z tego powodu. W początkowym okresie zęby mogą boleć, zwłaszcza przy jedzeniu, jednak później to mija. Mycie zębów z nałożonym aparatem wymaga używania specjalnych szczoteczek. Często konieczne są również co miesięczne wizyty u stomatologa, w celu dopasowania łuku aparatu, żeby dobrze spełniał swoją funkcję.